COOKING WITH CHOCOLATE

COOKING WITH CHOCOLATE

9782080200815

165,00 zł

Koszt wysyłki: od 9,90 zł

Produkt chwilowo niedostępny

Cooking with Chocolate. Essential Recipes and Techniques.

Frederic Bau,

fotografie: Clay McLachlan

Absolutnie obłędna, przepięknie wydana książka traktująca o czekoladzie. Autor, Frederic Bau, założyciel i szef Ecole du Grand Chocolat Valrhona, podaje szczegółowe kompendium wiedzy i skarbnicę przepisów pięknie uzupełnionych wspaniałymi fotografiami.

Musy, ciasta, lody, nadzienia, praliny, suflety, brownie czy makaroniki to tylko lekki czekoladowy przedsmak.

Książka w przejrzysty i praktyczny sposób podzielona jest na działy, w których znajdziemy nie tylko ponad 100 przepisów na doskonałe desery, ale także dokładne instrukcje dotyczące technik niezbędnych do obróbki czekolady, jak również garść teorii. 

Część z prezentowanych w książce technik znajdziemy również na dołączonej płycie DVD.

W książce znajdziemy wiele porad i praktycznych wskazówek, a dodatkowo, każdy przepis jest oznakowany gwiazdkami sugerującymi trudność wykonania, podany jest czas potrzebny na przygotowanie, pieczenie, chlodzenie, a także sprzęt, który do wykonania będzie nam potrzebny.

Książka  Cooking with Chocolate jest piękna, praktyczna, kompletna i doskonale smakuje. Jest również idealną propozycją na prezent.

Słowem wstępu opatrzył książkę  światowej sławy francuski cukiernik Pierre Herme.

Format:248 x 277mm

Liczba stron: 488

Książka wydana w języku angielskim.

Ostatnio przeglądane

Polecamy

scroll
Wykorzystujemy pliki cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką cookies. Sam możesz określić warunki przechowywania lub dostępu w przeglądarce.