MAGAZYN USTA 15/2017

5900000006536

26,00 zł

Dostępnych w magazynie: 7

Koszt wysyłki: od 9,90 zł

Wysyłamy do 24h

Najnowszy jesienny numer magazynu Usta poświęcony jest tematyce ognia. Być może to z powodu chłodu, który dotarł do nas już na początku wakacji lub może perspektywy długich chłodnych miesięcy przed nami.

Dlatego trzeba się rozgrzać. Zarówno od strony żołądka – używając wyjątkowo pikantnych przypraw: pieprzu albo chilli (przy okazji śledząc ich drogę na nasze stoły), jak i głowy – rozmawiając z tymi, którzy dbają o swój duchowy ogień.

W numerze rozmowa z Robertem Biedroniem, który polityce nadaje nowy wymiar. Zuza Krajewska fotografowała go na zwyczajnym bazarku i w wietnamskim barze – widać było, jak zwykli ludzie reagują na niego, jak podchodzą, by chwilę porozmawiać i pogratulować. Takich polityków, którzy szczerze potrafią mówić o rzeczach trudnych i wzruszających, potrzebujemy.

Redakcja poleca też wywiad z Niklasem Ekstedtem, jednym z najbardziej znanych szwedzkich szefów kuchni. Specjalizuje się w gotowaniu na żywym ogniu. Zechciał nie tylko oprowadzić nas po swojej restauracji i przygotować kilka dań do naszej sesji, ale też opowiedział o swojej karierze. A rozpoczęła się ona, gdy jako 20-latek uruchomił własną restaurację, w której gotowali między innymi René Redzepi i Heston Blumenthal.

Temat ognia pojawia się również w kontekście jego historycznego znaczenia dla ukonstytuowania się gastronomii i naszej cywilizacji, dobierania najlepszych trunków, które rozpalają płomienie, ale też analizy mrocznych stron zjawiska, jakim jest ogień w kuchni.

Na koniec podróż do miasta, które dla nas jest bardzo ogniste - Tel Awiwu. W przewodniku czytelnicy znajdą najlepsze adresy.

Polecamy

scroll