MAGAZYN USTA NR 18

MAGAZYN USTA NR 18

5900000008011

25,00 zł

Dostępnych w magazynie: 1

Koszt wysyłki: od 9,90 zł

Wysyłamy do 24h

Od redakcji:

Letnią edycję UST dedykujemy codzienności. Przyjrzymy się jej i od strony filozoficznej, architektonicznej, kulturowej, jak i kulinarnej. Mamy dla was zarówno trochę refleksji, sporo materiałów o zero waste,  jak i niezobowiązujących pyszności na lato.

Są tacy, dla których zwyczajność jest tematem niezwyczajnym – o obrazach rejestrowanych w swojej kuchni pięknie pisze u nas Anna Królikiewicz, odwołując się zresztą do tych, którzy powszedniość umieli umieścić na piedestałach literatury i filozofii. Białoszewski, Brach-Czaina. O filmowym eksperymencie rejestrowania codzienności przez Chantal Akerman pisze Dorota Chrobak. A my podpytaliśmy ludzi różnych profesji, jak wygląda ich zwykły dzień. Artystka, tancerka, rolnik, malarz pokojowy i kuratorka ujawniają nam tajniki swojej codzienności. Wzruszające, śmieszne, zwyczajne i niezwyczajne zarazem.

Powszedniość może być też skrajnie inna – wszystko zależy od tego, gdzie się toczy. Piotr Horzela opisał nam tę z Antarktyki, gdzie spędził półtora roku i gdzie jajka na jajecznicę rozbija się hurtowo w dniu dostawy, bo łatwiej je przechować w reklamówkach zamrożone do temperatury -20 stopni, a rytm codzienności wyznacza ubieranie się na cebulkę, odhaczanie obecności i sprawdzanie prędkości wiatru. A Maurycy Gomulicki odwiedził Rodrigo Lariosa w jego niezwykłym domu na północnych zboczach Valle de México. To historia o tym, jak fantazja może odczarować codzienność.

W tym numerze znajdziecie też opowieść o kuchniach dworów królewskich, zestawioną z historią barów mlecznych (czy wiecie, że to warszawski wynalazek?). Czasem najlepszą osłodą codzienności jest przedmiot, którego widok, dotyk, bliskość sprawia przyjemność.

Dlatego poprosiliśmy Sylwię Chutnik, Ulę Ryciak i Marka Bieńczyka, aby opisali nam swoje ulubione rzeczy. Codzienność w wielu odsłonach i ujęciach z różnych perspektyw już nie jest tak monotonna, jak nam się zdawało.

Codzienność w tym numerze niepostrzeżenie splotła nam się z tematem zero waste. Przygotowaliśmy sporo podpowiedzi, jak nie marnować jedzenia, jak samemu zrobić kosmetyki i środki czyszczące. Mamy nadzieję, że z tym numerem UST Wasza codzienność będzie przyjemniejsza!

Ostatnio przeglądane

Polecamy

scroll
Wykorzystujemy pliki cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką cookies. Sam możesz określić warunki przechowywania lub dostępu w przeglądarce.