WOK FORCE BLUE DE BUYER 28 CM

WOK FORCE BLUE DE BUYER 28 CM

D-5032-28

249,00 zł

Koszt wysyłki: od 9,90 zł

Produkt chwilowo niedostępny

DE BUYER

Średnica: 28 cm

Głębokość: 10 cm

Grubość: 2 mm

Wykonany ze stali błękitnej wok firmy de Buyer. Należy do serii Force Blue, naczyń ze stali błękitnej, oksydowanej poprzez obróbkę w wysokich temperaturach. Proces ten nadaje czasowej ochrony przed rdzewieniem, zwiększa wytrzymałość i odporność na zadrapania, a dodatkowo nadaje lekko niebieskiego zabarwienia.

Powierzchnia patelni nagrzewa się szybko i równomiernie, a przy tym posiada naturalne właściwości zapobiegające przywieraniu potraw.

Wok nagrzewa się do wysokich temperatur, dzięki czemu jest doskonały do szybkiego przygotowania zdrowych, dietetycznych potraw, z niewielką ilością tłuszczu. Idealny do przyrządzania potraw kuchni chińskiej.

Posiada dwa przynitowane uchwyty ze stali nierdzewnej, umożliwiające wygodne obsługiwanie patelni podczas smażenia w ruchu.

Patelnię należy rozgrzewać z niewielką ilością tłuszczu.

Można używać na wszystkich rodzajach kuchenek.

Po zakończeniu smażenia należy przeprowadzić deglasowanie,  następnie spłukać wok ciepłą wodą, wysuszyć i leciutko natłuścić. Przechowywać w suchym miejscu. Do czyszczenia woka nie należy używać detergentów.

Myć tylko ręcznie.

Przed pierwszym użyciem należy przeprowadzić sezonowanie.

De Buyer to francuska firma rodzinna,  która powstała w roku 1830. Od ponad 180 lat specjalizuje się w projektowaniu i produkcji najwyższej jakości naczyń do gotowania i pieczenia, zarówno  ze stali , stali nierdzewnej, miedzi, jak i aluminium.

Naczynia de Buyer są cenione przez profesjonalistów i restauratorów na całym świecie, ze względu na swoją wyjątkowo wysoką jakość, oraz szeroką, wciąż powiększaną gamę produktów. 

Sezonowanie:

Przed pierwszym użyciem patelni zaimpregnowanej pszczelim woskiem, należy dokładnie usunąć pozostałości wosku używając do tego ręcznika papierowego. Oczyścić patelnię bardzo gorącą wodą i osuszyć ją. Następnie wlać na dno patelni olej ( ok. 1 mm) i podgrzewać go 5 minut. Następnie wylewamy olej i wycieramy patelnię papierowym ręcznikiem.

Jeśli w trakcie używania patelni pojawią się ponownie ślady pszczelego wosku, należy je usunąć papierowym ręcznikiem w momencie gdy powierzchnia patelni jest gorąca.

Ostatnio przeglądane

Polecamy

scroll
Wykorzystujemy pliki cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką cookies. Sam możesz określić warunki przechowywania lub dostępu w przeglądarce.